Ceyhun Atuf Kansu Cad. 126/F
Bizi Takip Edin:

Veladent Klinik Uygulamalarımız

ankara implant

Ankara İmplant

Ankara Oral İmplantoloji

Oral implantoloji ana bilim dalında travma, periodontal hastalıklar (diş eti hastalığı) ve çürük gibi çeşitli nedenlerden dolayı doğal dişlerini kaybetmiş hastaların diş eksikliği titanyum ve seramik esaslı yapay köklerin çene kemiğine yerleştirilmesi ve üzerlerine sabit ya da hareketli protezler yapılmasıyla tedavi edilmektedir.

İmplant kimlere uygulanabilir?

İmplant tedavisinin başarısı, çene yapısına ve çene kemiğinin yeterliliğine bağlıdır. Yeterli kemik yoğunluğu bulunmayan hastalara yoğunluğun az olduğu bölgelere yapay kemik tozu uygulaması yapılarak implant operasyonları gerçekleştrilmektedir.
İmplant tedavileri için üst yaş sınırı bulunmamakla birlikte, 18 yaşını doldurmuş yani kemik gelişimini tamamlamış tüm hastalara implant tedavisi uygulanabilir. Kontrol edilemeyen diyabet, tansiyon, kan pıhtılaşma sorunu olan ve ileri derecede kalp rahatsızlığı olan kişilere implant operasyonları öncesi hekimlerinden izin almadan operasyonları gerçekleştirilmemektedir.
Sigara ve alkol kullanımı implant operasyonları sonrası iyileşme süresini uzatmakta ve süreci zorlaştırmaktadır. Bu nedenle en azından iyileşme sürecinde bu hastalarımızdan sigara ve alkolden uzak durmalarını istemekteyiz.

İmplant tedavisinin avantajları nelerdir?
  • Geleneksel protezlere oranla daha iyi çiğneme ve konuşma fonksiyonu sağlamaktadırlar.
  • Diğer protezlere oranla daha estetik görünüme sahiptir.
  • İmplantlar sayesinde diş eksikliği yandaki sağlam dişlere dokunulmadan giderilebilmektedir.
  • Total protezlerde tutuculuğun artmasını sağlar. Şöyle ki, özellikle alt çene total protezlerinin tutuculuğu çok azdır. Bu nedenle hastada yeterli kemik seviyesi olmasa bile, alt çeneye implant yerleştirerek, tutuculuk artmaktadır.
1.İmplant tedavisinde ağrı hissedilir mi?

İmplant yapılacak bölge yeterince uyuşturulmuşsa implant tedavisi sırasında herhagi bir ağrı hissedilmesi söz konusu değildir, hatta kişiler çoğu zaman implant yerleştirildiğini dahi fark etmezler.
İmplant yapılacak bölgenin uyuşturulması, diş hekimi için çok rutin bir işlemdir. İmplant bölgesinin hissizleştirilmesinin yöntemsel olarak, diş çekimi veya dolgu yapımı için uygulanan lokal uyuşturmadan bir farkı yoktur. İmplant dahil hepsinde benzer lokal anesteziler ve benzer uyuşturma teknikleri söz konusudur.

İmplant uygulanması planlanan hasta, klinik ve radyografik tetkiklerden geçirilir.Bu incelemeler sonucunda uygulanacak implantın tip, çap ve boyuna; daha sonra protez tipine karar verilir. Bu doğrultuda farklı implant ve protez tiplerine bağlı olarak tedavi süresi değişebilmektedir. Tedavi süresi 1 gün ile 6 ay arasında farklılık göstermektedir.

Bu konu ile ilgili 2 farklı uygulama vardır. Çekim yerinde herhangi bir iltihap ya da defekt yok ise, hemen o bölgeye implant yapılabilir. Ancak çekim yerinde herhangi bir defekt var ise, bu bölgeye yapay kemik tozu uygulaması yapılarak yaklaşık 2 ay kadar çekim yerinin iyileşmesi beklenmelidir.

İmplantlarda operasyon sonrası yaklaşık olarak 2-4 ay kadar implantların kemikle kaynaşması beklenmelidir. Bu dönem iyileşme dönemi olarak adlandırılır ve hastanın dişsiz kalmaması için geçici bir protez yapılır. İyileşme dönemi tamamlandıktan sonra protez safhasına geçilir ve planlanmış sabit ya da hareketli protez hastaya takılır.

Operasyon sonrası, ağrı kesicilerin bir-iki gün kullanılması ve buz tatbikiyle genellikle sorunsuz geçirilmektedir. Dikişler 7-10 gün sonra alınmaktadır. Hastanın bu dönemde sıvı ve yumuşak gıdalarla beslenmesi istenmektedir. Dikişler alındıktan sonra hastanın protezinin yapılması gereken süre zarfında geçici protez yapılmaktadır. İmplantların bakımı doğal dişlerde olduğu gibi özenle yapılmalıdır.

+90 553 771 33 31
Tıkla, Whatsapp ile randevunu oluştur
Randevunuzu
Alın